RC LETIŠTĚ  "U TERNA"

Domů
Klubové info
Akce klubu
Klubové letiste
Rc letadla
RC letadla nová
Rc vrtulníky
Dílna a nápady
Video
Bazárek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letiště a co se na něm děje

Stručná současnost:

letiště, které se dnes využívá pro rádiem řízené modely, bylo vybudováno v počátcích sedmdesátých let minulého století. Svůj podíl na vzniku této plochy měl Modelářský klub v Hradci Králové, který sdružoval a dosud sdružuje především zájemce o létání s upoutanými modely.

Od roku 1989 se na současné letové ploše létá rekreačně a pro potěšení z naší krásné záliby. Radost, o níž mluvíme, dosud kalily dvě opakující se okolnosti: neorganizovaný provoz v některých případech ohrožoval majetek obyvatel žijících v těsném sousedství letiště a současně se ukázalo, že je třeba dát létání určitý řád a pravidla. Na to neorganizovaní modeláři už síly nemají. Současně jsme zjistili, že RC letiště je na pozemku, který patří Městu Hradec Králové a že další jednání o budoucím pronájmu je možné za předpokladu, že majitel pozemku bude mít  proti sobě oficiálního partnera. 

Proto jsme se rozhodli, že posílíme řady členů jiného královéhradeckého modelářské sdružení - Juniorklubu, který existuje více jak 40 let a pod jeho střechou se daří asi 60 modelářům nejrůznějších odborností. Jsme rádi, že k této změně došlo a s velkým pochopení ze strany klubu.

Na konci června (25.6. 2006) jsme požádali Magistrát města Hradec Králové o pronájem RC letiště. Přiložili jsme návrh Letového řádu, kterým se chceme řídit při létání. Naše žádost byla vyřízena kladně a současně jsme zjistili, co nás naše záliba "bude stát" na ročním pronájmu. Naštěstí i této věci Město Hradec Králové našlo pomocnou ruku. Vypracovali jsme projekt a požádali o příspěvek na hrazení podstatné části vyměřeného ročního nájemného (předložen 31.10. 2006). Zbývající část nákladů bude hrazena laskavostí firmy JINO formou sponzorské smlouvy.

 

Od 1.1. 2007 je tedy letiště "naše" - ve smyslu řádně pronajatého majetku. Chceme se upřímně o propůjčený pozemek starat a po malých krůčcích ho "vylepšovat". Současně máme velký zájem na tom, aby létání bylo bezpečně a dostupné všem, kteří budou respektovat stanovená pravidla

Zásady létání na RC letišti "U Terna"  v pěti bodech:

 

1) Využívat RC letiště mohou organizovaní modeláři z Juniorklubu Hradec Králové, kteří zaplatili roční klubový příspěvek.

2) Využívat RC letiště mohou neorganizovaní modeláři po zaplacení denního poplatku za létání (50,- Kč), a to buď u p.V. Kohouta, nebo v prodejně firmy JINO a výjimečně na letišti u pověřené osoby.

3) Všichni uživatelé se při provozu musí řídit Letovým řádem a obecně dbát o bezpečnost svou i ostatních.

4) Všichni uživatelé se dohodnou na průběhu létání - nejlépe s neformálním vedoucím létání

5) Hrubé porušení kázně a nekolegiality bude mít za následek vykázání z RC plochy, v krajním případě s asistencí Městské policie nebo Policie ČR.

 

   

S čím jsme létali v květnu 2024?

   

Na Modelářském dni létal Petr Hetfleisch se Super Cubem

   

Krásně vypadající i létající Super Cub na modelářském dni vodil po hradeckém nebi Petr Hetfleisch. Známý modelář má Pipera v ruce, což dokazují letové snímky. Model je  Piper Cub Pa-18 má rozpětí 3000 mm, motor ZDZ 80, je klasické konstrukční stavby, potažený Oracoverem, hmotnost 13000 gramů. Je vybaven vlečným háčkem, má dvě nádrže - jedna na kouřový systém, celkem létá 12 serv a vše ovládá souprava FrSky X-18.

   
 

Auta na Modelářském dni

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru

Vedle modelů letadel bylo na Modelářském dni zastoupeny také modely aut a kolové techniky. K vidění byl známý Velorex a novinkou byl traktor Zetor - obojí z dílny Josefa Machka. Přivítali jsme modeláře, kteří se věnují automobilovým modelům v měřítku 1:12 a 1:8, jejích zvláštností je že jsou tištěné na 3D tiskárně a jejich kompletace je založena na sešroubování jednotlivých dílů do pojízdného celku. Mnozí mladí návštěvníci si mohli bez úhrady zajezdit a vyzkoušet auta s vysílačem v riuce.  

 

 
 
 

Tento server byl naposledy aktualizován dne 02. 06. 2024