RC LETIŠTĚ  "U TERNA"

Domů
Klubové info
Akce klubu
Klubové letiste
Rc letadla
RC letadla nová
Rc vrtulníky
Dílna a nápady
Video
Bazárek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letiště a co se na něm děje

Stručná současnost:

letiště, které se dnes využívá pro rádiem řízené modely, bylo vybudováno v počátcích sedmdesátých let minulého století. Svůj podíl na vzniku této plochy měl Modelářský klub v Hradci Králové, který sdružoval a dosud sdružuje především zájemce o létání s upoutanými modely.

Od roku 1989 se na současné letové ploše létá rekreačně a pro potěšení z naší krásné záliby. Radost, o níž mluvíme, dosud kalily dvě opakující se okolnosti: neorganizovaný provoz v některých případech ohrožoval majetek obyvatel žijících v těsném sousedství letiště a současně se ukázalo, že je třeba dát létání určitý řád a pravidla. Na to neorganizovaní modeláři už síly nemají. Současně jsme zjistili, že RC letiště je na pozemku, který patří Městu Hradec Králové a že další jednání o budoucím pronájmu je možné za předpokladu, že majitel pozemku bude mít  proti sobě oficiálního partnera. 

Proto jsme se rozhodli, že posílíme řady členů jiného královéhradeckého modelářské sdružení - Juniorklubu, který existuje více jak 40 let a pod jeho střechou se daří asi 60 modelářům nejrůznějších odborností. Jsme rádi, že k této změně došlo a s velkým pochopení ze strany klubu.

Na konci června (25.6. 2006) jsme požádali Magistrát města Hradec Králové o pronájem RC letiště. Přiložili jsme návrh Letového řádu, kterým se chceme řídit při létání. Naše žádost byla vyřízena kladně a současně jsme zjistili, co nás naše záliba "bude stát" na ročním pronájmu. Naštěstí i této věci Město Hradec Králové našlo pomocnou ruku. Vypracovali jsme projekt a požádali o příspěvek na hrazení podstatné části vyměřeného ročního nájemného (předložen 31.10. 2006). Zbývající část nákladů bude hrazena laskavostí firmy JINO formou sponzorské smlouvy.

 

Od 1.1. 2007 je tedy letiště "naše" - ve smyslu řádně pronajatého majetku. Chceme se upřímně o propůjčený pozemek starat a po malých krůčcích ho "vylepšovat". Současně máme velký zájem na tom, aby létání bylo bezpečně a dostupné všem, kteří budou respektovat stanovená pravidla

Zásady létání na RC letišti "U Terna"  v pěti bodech:

 

1) Využívat RC letiště mohou organizovaní modeláři z Juniorklubu Hradec Králové, kteří zaplatili roční klubový příspěvek.

2) Využívat RC letiště mohou neorganizovaní modeláři po zaplacení denního poplatku za létání (50,- Kč), a to buď u p.V. Kohouta, nebo v prodejně firmy JINO a výjimečně na letišti u pověřené osoby.

3) Všichni uživatelé se při provozu musí řídit Letovým řádem a obecně dbát o bezpečnost svou i ostatních.

4) Všichni uživatelé se dohodnou na průběhu létání - nejlépe s neformálním vedoucím létání

5) Hrubé porušení kázně a nekolegiality bude mít za následek vykázání z RC plochy, v krajním případě s asistencí Městské policie nebo Policie ČR.

 

   

S čím jsme létali v červnu 2024?

   

Maketa traktoru Zetor Josefa Machka

   

Pepa Machek právem patří mezi nemnohé všestranné modeláře našeho klubu. Můžeme ho vidět poletovat s vrtulníky, jak se vznáší s maketami motorových letadel, řídí drony, či pozemní vozidla. Známé jsou jeho konstrukce bojového vozidla pěchoty, legendárního Velorexe a v poslední době také československého Zetoru.  Tento poslední "kousek" je mašina hodná obdivu, vypovídají o tom technické parametry: traktor má délku 118 cm, 52 cm šířky, výšku 83 cm, pohání ho elektromotor  1 kW z elektrokoloběžky,  hmotnost 55 kg, v modelu jsou 3 sady baterií - ty pohonné představují 6.tičlánek lionek 5200 mAh. Škoda, že si stavitel nevede evidenci "odmakaných" hodin - určitě bychom se divili, kolik času a energie bylo zapotřebí ke zrodu tohoto unikátu.

   
 

Corsair Mirka Dobrého

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru

  Corsair je známou nejen námořní stíhačkou z II. SV. Atypický vzhled a výborné letové vlastnosti přesvědčují, že i v modelovém provedení bude na co koukat a s čím být spokojený. Výše uvedené určitě potvrdí i Mirek Dobrý, který druhou sezonu úspěšně létá s Corsairem na našem letišti. Model je EPO, má rozpětí 1220 mm, délku 970 mm, letovou hmotnost 1860 gramů, pohání ho elektromotor BL 15/850 ot/V s 3listou vrtulí  11 x 8,5, regulátorem 60A. Co si nemůže pilot vynachválit je bateriový pohon, který tvoří lion články 5200 mAh v provedení 4S/2P.

 

 
 

Tento server byl naposledy aktualizován dne 30. 06. 2024