VIZITKY ČLENU JUNIORKLUBU HK

Domů
Klubové info
Akce klubu
Klubové letiste
Rc letadla
Rc vrtulníky
Rc lodě
Auta
Kity
Model.železnice
Zlaté ručičky...
Dílna a nápady
Vizitky členů
Video
JINO-náš partner

 

 

 

 

 

 

 

 

Nahoru

 

 

 

 

 

 

                      

Na tomto místě chceme představit některé naše členy jako pilné a tvořivé stavitele, šikovné piloty a i jako platné členy královéhradecko Juniorklubu. budeme úhradu kontrolovat. Není záměrem v tvářet "kádrové profily" a věnovat se osobním tématům: naopak chceme představit jejich díla, která vnikla v delším čase a možná některá  nich budou inspirací i pro další kolegy "ve zbrani".

               Radek MUNZAR a jeho firma (publikováno 2016,březen)

Nahlédněme do skromných výrobních prostor, ve kterých náš kamarád a člen klubu

Radek Munzar si plní sen, kdy záliba se stává zaměstnáním. Radkova firma vznikla kolem roku 2000, kdy se vydělila od stejně zaměřených kamarádů, kteří se společné zabývali výrobou RC modelů. Výrobní sortiment se průběžně mění a doplňuje: dnešní orientace směřuje k soutěžním větroňům kategorie F3B, s tím se mění i rozpětí produktů, kdy dřívější rozšířené modely o rozpětí 1500 mm (nehynoucí Bird) dnes nahrazují „kousky“ o rozpětí 2500, 2900 a 3000 mm. Nicméně vše je určováno přáním zákazníků, zůstává rukodělná výroba pro konkrétního uživatele, který vybírá design z nabízených schémat, případně podle individuální představy. V současnosti firmu tvoří pouze 2 zaměstnanci, zvedne-li se však poptávka (SRN, Rakouska, Nizozemí, USA, Japonsko, Austrálie), nastupují další ochotné ruce.

Jak vzniká dokonalý model? Vše začíná výběrem modelu a jeho rozkreslením, nesložitější a nejnáročnější pak výroba laminátových forem křídla , které tvoří horní a spodní stranu, jež se v pozdější etapě výroby spojí v jeden celek. Laminátové poloviny se navoskují, následuje barevný nástřik, pak první tenká skelná vrstva, následuje uhlíková tkanina, současně se připraví místo pro serva, klapky a křidélka, následuje další vrstva skla a vše je propojeno pryskyřicovými vrstvami. Poté se nalepí průsvitné fólie a otvorem se odsává vzduch. Poté obě poloviny se slepí v rámech a nechají „vyzrát“. Finalizace spočívá z vyloupnutí z formy, vytažení pracovních profilů pro nosník, oříznutí přebytečného potahu, broušení a kompletace. Jak prosté – když to umíte! Dovednost a profesionalita dala dosud vzniknout cca 900 modelů, a v hitparádě konkrétních typů vede stále populární Bird, ať ve svahovém nebo motorovém provedení. Dnes nabízených asi 18 typů modelů vzniká podle zakázky a prakticky se jedná o výrobky s uhlíkovými pevnostními prvky. Kromě zmiňovaného standardního programu se ve firmě objevuje experimentální kusová výroba.

Co do budoucna? Vévodí úvahy o vlastním prodeji, propagace na firemních webových stránkách, úvahy o rozšíření výroby a rozdělení na vývoj a vlastní výrobu. Co popřát? Ať se firmě po všech stránkách daří a ať jejího majitele občas potkáme na našem Rc plácku s někým „nářadím“ v ruce.  

Text a foto TomSva

                     Alexandr (Saša) šponer (publikováno 2016, leden)

Se Sašou šponerem se na našem klubovém letišti setkáváme už hodně dlouho. O čemž svědčí i první fotky s tímto skromným, ale tvořivým pilotem, které vznikly ve druhé polovině roku 2001. Saša modelařil už dříve a k dnešnímu datu prošlo jeho rukama více jak 30 modelů motorových modelů, akrobatů a větroňů, a to jak na elektriclký pohon tak na "spalováky".

Chválu je třeba rozšířit i na jeho modelářskou dokumentaci, kterou předkládáme v následujícím přehledu. Představuje abecedně uspořádané modely, které jeho rukama vznikly. Dodejme, že některé názvy eroplánů jsou originální, jako např. "Modrý", Červený" atd.

Autorské fotografie představuji tyto modely (klik = zvětšení):

..... ..... ASW-15

..... ..... Benji

..... ..... CAP-232

..... ..... červený

..... ..... Dakota

..... ..... DG-808

..... ..... Diablo

..... ..... Diablotin A

..... ..... Diablotin B

..... ..... Donald

..... ...Fleet Canuck

..... ..... Fox

..... ..... Fun

..... ..... Itoh

..... ..... Kluzák

..... ..... Kočka

..... ..... Malý

..... ..... Micron

..... ..... Modrý

..... ..... Pierot

..... ..... Rapír

..... ..... Rumfál

..... ..... Spark

..... ..... špejle A

..... ..... špejle B

..... ..... špjle C

..... ..... Spitfire

..... ..... Svah

..... ..... Thermik

..... ..... Tiger Moth

..... ..... Tornádo

..... ..... VSO-10 A

..... ..... VSO-10 B

..... ..... žlutý

..... ..... žuch

Domů | Klubové info | Akce klubu | Klubové letiste | Rc letadla | Rc vrtulníky | Rc lodě | Auta | Kity | Model.železnice | Zlaté ručičky... | Dílna a nápady | Vizitky členů | Video | JINO-náš partner

Tento server byl naposledy aktualizován dne 19. 03. 2016