AUTA

Domů
Klubové info
Akce klubu
Klubové letiste
Rc letadla
Rc vrtulníky
Rc lodě
Auta
Kity
Dílna a nápady
Video
JINO-náš partner

Mistrovství České republiky na autodráze v Jihlavě

Několika snímky se vracíme k mistrovství České republiky v dráhových modelech automobilů, které se na přelomu dubna a května uskutečnilo v Jihlavě.

     
 

Slavná sovětskaja mašína traktor DT-54 Josefa Machka (duben 2021)

   

Slova autora: ...

Traktor se vyráběl v letech 1949–1963 ve Stalingradském traktorovém závodě, v letech 1949 – 1961 v Charkovském traktorovém závodě a v letech 1952–1979 v Altajském traktorovém závodě v Rublovsku.
Celkem bylo vyrobeno 957 900 kusů. Traktor byl velice rozšířen nejen v samotném Sovětském svazu, ale vyvážel se i do světa, zejména do spřátelených zemí (mj. i do
Československa). Technická data originálu.

·  hmotnost: 5400 kg

·  délka s tažným zařízením: 3660 mm

·  šířka: 1865 mm

·  výška: 2300 mm

·  vzdálenost mezi osami kol: 1622 mm

·  počet převodových stupňů: 5 vpřed, 1 vzad.

·  typ motoru: čtyřválcový diesel

·  výkon při 1300 ot. / min, 54 hp

·  hmotnost motoru (bez baterie), 1100 kg

·  palivová nádrž: 185 l

·  startovací motor: PD-10M

Tak to je ne představení tohoto stroje. A když pak vezmeš zmenšovací sklo a zamícháš po zmenšení 1:10 to co je na fotografiích. Základ je pohonná jednotka 2x servo 360° dá se to na rám z hliníkového účka 10x10 a rozteč drží hliníkoplastový laminát 5mm z reklamních desek. Celková karoserie je z lisovaných polystyrenových desek 3mm, občas nějaký hranol buk dub. Maketa motoru tiskárna 3D a moje ruce. Radlice vařená z jeklu 10x10x1mm nejdříve svářečkou ohnutá radlice, pak přivařená stříbrem. Vše nastříkané plničem a barvou. Figurku jsem nesehnal ve správné velikosti a tak jsem sehnal nejdříve svalovce, který byl 180mm dlouhý, ale potřeboval jsem ho zmenšit  tak na délku 150 mm a protože tělíčko bylo z dobré hmoty tvrzený plast nebo spíše guma. Vzal jsem ho na chirurgický stůl, ořezal zbytečná kila (liposukce hadr), potom jsem mu zkrátil nohy a ruce a nakonec i hrudní košík - no profesor Somr z filmu Pane vy jste vdova by měl radost. Hodně mě pak dalo zabrat ho obléci do montérek několik i nepovedených střihů se taky nakonec povedlo. Nakonec jsem do toho nacpal jeden přijímač a servo na radlici. S tím jsem se taky vyřádil - už jsem si myslel, že to vyhodím. Pohyb se povedl vymyslet až na po páté variantě a přemístění bodu otáčení páky zvedání radlice. I servu jsem musel udělit elektronickou úpravou  = pohyb páky o 180°. Ještě osvětlit a mohlo se to poskládat. Ještě vzadu je vyveden servo výstup pro další mechanizaci. Třeba sklápění  vleku. Nemá to sice vrtuli a křídlo, ale hlavně mě vyhecoval p. Nývlt z Červeného Kostelce, který vyrobil první kus. A to mě nakoplo. Normálně bych to už nedělal, trávodupů mám dost, ale tenhle kousek mě chytil u srdce. Jsou to totiž vzpomínky na mé mládí a hlavně na mého dědečka - bodrého zemědělce, který musel vstoupit do JZD a tam dostal svůj první pásový traktor. A i já se musím pochlubit, že pod jeho pedagogickým vedením jsem vyoral v Českém Meziříčí u Opočna nejednu brázdu.

   
 

Škoda Š130 RS v měřítku 1:8 Josefa Machka

  Pepa Machek je modelář, který aktivně proniká do více modelářských odborností. Není mu cizí stavba modelů letadel, stejně tak si rád postaví a zalétá s vrtulníkem a když přijde nápad, tak vznikne nějaká ta zemědělská mašina, obrněný transportér, nebo maketa o čtyřech kolech. Příkladem toho posledního je model Škody Š130 RS, známého vzoru z rallyových soutěží nedávné doby. Josefova škodovka v měřítku 1:8, laminátovou kabinu s odpruženým podvozkem pohání výkonný elektromotor. "Eresko" má funkční zpátečku, blinkry, brzdy a osvětlení a jak jsme se mohli přesvědčit při Otevírání hradeckého nebe, jde o "samohyb" velmi atraktivní a pohyblivý zároveň. Takže znovu platí: kdo umí - ten umí!  
   

Domů | Klubové info | Akce klubu | Klubové letiste | Rc letadla | Rc vrtulníky | Rc lodě | Auta | Kity | Dílna a nápady | Video | JINO-náš partner

Tento server byl naposledy aktualizován dne 01. 04. 2021